Duyurular

Aralık 2018
 • 25 Ara 2018
  2019 Geçiş Belgelerinin dağıtımı hakkında

  2019’a ait geçiş belgelerinin dağıtımı konusunda önemli olan tarihler Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı. Bu açıklamaya göre, 2019 yılı geçiş belgelerinin kullanımı önceki yıla ait belgelerin belirtilen süreden daha önce tükenmesi halinde kullanıma açılacak. Kotası tükenmiş veya 31 Aralık tarihinde tükenecek olan geçiş belgelerinin verilmesinde ise tarih olarak 01.01.2019 geçerli olacak. Firmaların talebi üzerine, 2019 yılına ait belgelerin temin edilememesi halinde ise 2018 yılına ait geçiş belgeleri verilebilecek.

  2019 Geçiş Belgelerinin dağıtımı hakkında
 • 14 Ara 2018
  Azerbaycan’da sürücülere uygulanan cezai yaptırımlar tespit edildi

  UND’den edinilen bilgiye göre, Türkiye’den Azerbaycan’a yapılan lojistik faaliyetlerde son dönemlerde hız ihlali yapan araçlara yüksek miktarda ceza kesildiği ve cezai işlemlerin sürücü ehliyetlerine işlendiği tespit edildi. İşlenen ceza puanının 20’yi geçmesi durumunda sürücülerin 6 ay boyunca Azerbaycan’da araç kullanamayacak. UND, konunun çözümü için ilgili kurumlarla iletişime geçerek girişimlerde bulundu. 

  Azerbaycan’a veya Azerbaycan üzerinden taşıma yapan firmaların ülkedeki temsilcilikleri aracılığıyla araçlarına yıl içerisinde kesilmiş hız cezası olup olmadığı kontrol edilerek, sürücüler radar uygulamalarına dikkat etmeleri konusunda uyarıldı.

  Azerbaycan’da sürücülere uygulanan cezai yaptırımlar tespit edildi
 • 07 Ara 2018
  Pendik - Marsilya liman seferleriyle ilgili düzenleme

  U.N Ro-Ro şirketi tarafından yapılan açıklamaya göre, Fransa’da yaşanan olaylar sebebiyle Pendik Limanı ile Marsilya Limanı arasındaki seferler 2, 5, 7 ve 9 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek. 9 Aralık seferi 10 Aralık’a sarkabilecek. Diğer seferler ise 11 ve 13 Aralık’ta yapılacak. İthalat seferleri nedeniyle oluşacak yoğunluktan dolayı rezervasyon sistemi uygulanmayacak, yüklemeye uygun olan araçlar sırayla yüklenecektir. Tüm işlemler Marsilya Limanı’nda bulunan DFDS ofisinde yapılacaktır. Araçların park alanı ise TRS Terminali olacaktır.

  Pendik - Marsilya liman seferleriyle ilgili düzenleme
 • 07 Ara 2018
  Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün Sigara Transiti ile ilgili maddesi yenilendi

  Gümrükler Genel Müdürlüğü Genelgesi’nin sigaraların transit geçişi ile ilgili maddesi yenilendi. Yenilenen maddeye göre, Türkiye Gümrük Bölgesi üzerinden transit geçişle yurt dışına nakliye edilecek sigara ürünlerinin 2012/2924 sayılı Bakanlar Kurulu kararı kapsamında olmadığına karar verildi. Sigaraların transit geçişine yurt dışındaki gümrüksüz satış mağazalarına gönderilmesi durumunda satılacağı mağazaya ilişkin belgenin ve sigaralar üzerinde bulunan ilgili ibarelerin gösterilmesi kaydıyla izin verilecek.  Transit geçişin hava yolu ile yapılması durumunda geçiş izni taşıyıcı firma tarafından ibraz edilecek eşyanın faturası ve/veya diğer belgelerle, sigaraların yurt dışındaki gümrüksüz satış mağazalarında satılmak üzere taşındığının belgelenmesi ile verilecektir.

  Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün Sigara Transiti ile ilgili maddesi yenilendi