Duyurular

Aralık 2019
 • 30 Ara 2019
  Avrupa'da Kullanılacak Yeni 6 Yapraklı Tır Karnesi (2020)

  TOBB tarafından yeni bir TIR karnesi geliştirildiği açıklandı. Yapılan açıklamaya göre Avrupa kıtasının sınırlı bir coğrafi bölgesi içerisinde yapılan taşımalarda kullanılması gereken tır karnesi yaklaşık 100,00 TL (16.50 CHF) olacak.

  1) TUR-AB TIR Karneleri, 2020 Ocak ayının ilk yarısında taşıma firmalarının kullanımına açılacak. Kullanıma sunulacak karneler ile ilgili kuralları yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

  TUR-AB 6 yapraklı TIR Karnesi; bulunduğu ülkenin gümrük makamlarına ve tır sistemine göre usulüne uygun kabul edilen taşıma şirketleri için düzenlenebilir ve yalnızca aşağıdaki sınırlı coğrafyada taşıma işlemlerinde geçerlidir,

  -Türkiye'den Avrupa Birliği, EFTA ve Balkan ülkelerine
  -EFTA, Balka ülkeleri ve Avrupa Birliği ülkelerinden Türkiye'ye.

  2) TUR-AB  6  yapraklı  TIR  Karnesinin elektronik  ön beyan işlemleri için (TIREPD) kullanılması zorunludur.

  3) Taşımanın belirtilen coğrafi sınırlar çerçevesinde yapılıp yapılmadığı sıkı bir biçimde kontrol edilecek.

  Avrupa'da Kullanılacak Yeni 6 Yapraklı Tır Karnesi (2020)
 • 12 Ara 2019
  Macaristan M70 Otoyolunda 12 - 13 Aralık Tarihli Yol Yasakları

  Macaristan karayolları idaresi tarafından yapılan açıklamaya göre; 12 Aralık Perşembe günü saat sabah 10:00’dan, 13 Aralık Cuma günü saat 17:00’e kadar M70 otoyolu kapalı kalacaktır. Magyar Közút Nonprofit Zrtaynı açıklamada, M70 otoyolunda gerçekleşecek "devir töreni" sebebiyle böyle bir aksama olacağını belirtti.

  Otoyolun bahsi geçen süre boyunca her iki yöne de kapatılması ve araç trafiğinin 7538'e yönlendirilmesi bekleniyor. M70 rotasını kullanmayı planlayan meslektaşlarımızın, bu bilgileri göz önüne almalarını ve Letenye / Rédics sınır kapılarını kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

  Macaristan M70 Otoyolunda 12 - 13 Aralık Tarihli Yol Yasakları
 • 05 Ara 2019
  Sırbistan - Hırvatistan Sınır Kapısında Kuyruklar Oluştu

  Sırbistan – Hırvatistan (Bajakovo-Batrovci) sınır kapısındaki ihracat sistemlerin çalışmamasından ötürü ciddi kuyruklar oluştu. Sistemin onarılamamasından dolayı, tır kuyrukları 11 km'nin üzerine çıktı. Bu uzunluktaki kuyruklar, ortalama 1 gün ile 2 gün arasında gecikmelere yol açabilmekte.

  Bajakovo-Batrovci sınır kapısını kullanacak araçların varış yerlerine ulaşmakta en az bir günlük gecikme yaşayacaklarını dikkate alarak operasyonlarını planlamalarını tavsiye ederiz.

  Sırbistan - Hırvatistan Sınır Kapısında Kuyruklar Oluştu