Duyurular

Ağustos 2019
 • 27 Ağu 2019
  Rusya - Turkiye Basitleştirilmiş Gümrük Hattı  

  Türkiye İhracatçılar Meclisi, Basitleştirilmiş Gümrük Hattı Uygulaması hakkında bir açıklama paylaştı.

  Türkiye ile Rusya arasındaki ticarette sevk edilen eşyalarla ilgili bilgiler, iki ülkenin gümrük idareleri arasında elektronik yolla önceden ve kolaylıkla görüntülenmekteydi. Basitleştirilmiş Gümrük Hattı olarak isimlendirilen bu sisteme 2008 senesinde geçilmişti. Yapılan açıklamada sistemin genişletilmesi için çalışmalar yapıldığı açıklandı.

  Rusya Gümrük Servisi ile yapılan toplantı sonunda, düşük riskli firmaların da Basitleştirilmiş Gümrük Hattı Uygulaması'na dahil edilmeleri planlandı. Sistemi kullanmasına izin verilecek firmaların; gümrük borçlarının bulunmaması, Rusya gümrük mevzuatı ihlali yapmamış olmaları ve uluslararası ekonomik faaliyet göstermeleri gerekiyor. 

  Bu kriterlere uygun firmalar, güvenilir sayılacaklar ve Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) uygulamasından faydalanabilecekler.

  Rusya - Turkiye Basitleştirilmiş Gümrük Hattı  
 • 10 Ağu 2019
  İpsala Sınır Kapısında Akaryakıt Satışı Tekrar Başladı

  İpsala sınır kapısında sürücüler için sağlanan akaryakıt satışı hizmeti 4 Ağustos 2019 tarihinde durdurulmuştu. Akaryakıt dağıtım firmasının değişmesi sebebiyle ortaya çıkan aksaklıkla ilgili yeni bilgilendirme yapıldı. İpsala sınır kapısında 7 Ağustos 2019 tarihi itibariyle akaryakıt satışı tekrardan başlamıştır.

  İpsala Sınır Kapısında Akaryakıt Satışı Tekrar Başladı
 • 01 Ağu 2019
  Slovenya Transit Geçiş Belgeleri Tükendi

  Slovenya tarafından, tren hattı kullanımı karşılığında 500 adet ek ödül geçiş belgesi 26 Temmuz başlangıç tarihiyle kullanıcılara açılmıştı. Kullanıma açılan belgeler, 2020 yılı geçiş belgelerinden mahsup edilecektir.

  Slovenya üzerinden taşımacılık yapmaya olanak sağlayan 2019 transit geçiş belgeleri, Temmuz ayı sonu itibariyle tükendi.

  Slovenya Transit Geçiş Belgeleri Tükendi