Duyurular

Ocak 2020
 • 30 Oca 2020
  Dijital Takografı bulunmayan Araçlara Kesilen Cezalar İptal Ediliyor

  1 Ocak – 9 Ocak 2020 tarihleri arasında Türkiye'de yapılan denetlemelerde, dijital takografı bulunmayan birçok araca trafik cezası kesilmişti. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamada, dijital takograf kullanılmadığı için kesilen trafik cezalarının iptal edileceği belirtildi.

  Geçici kanun maddesinde yapılan değişikliğin ardından, dijital takograf kullanılması zorunluluğu 10.07.2020 tarihine ertelendi. Yapılacak incelemenin ardından 01-09 Ocak 2020 tarihleri arasında analog veya elektronik takograf kullandıkları gerekçesiyle sürücülere kesilen cezalar iptal edilecek.

  Dijital Takografı bulunmayan Araçlara Kesilen Cezalar İptal Ediliyor
 • 15 Oca 2020
  Sahte Polislere Dikkat!

  Almanya ve Fransa karayollarında, polis kıyafeti giyerek yük hırsızlığı yapan çeteler ile ilgili ihbarlarda ciddi artış görülmekte. Fransa'nın Lyon şehrinde, polis otomobiline benzeyen araçlarla gelen ve polis kıyafetli çete üyeleri rapor edildi. Almanya'da ise polis kıyafetli suçluların sürücülerin paralarını çaldıkları bildirildi. Köln A4 otoyolunda sürücülerin önlerini kesen ve kendilerini polis olarak tanıtan kişilerin, 2000€ nakit parayı alarak olay yerinden uzaklaştıkları açıklandı. Sahte polis rozetine sahip çete üyeleri, plakası AB harfleriyle başlayan siyah bir otomobile sahipler.

  Bildirilen vakaların neredeyse tamamında, çete üyeleri siyah maske takmakta. Park halindeyken sürücülere yaklaşan suçlular, aracınızdan inmenizi veya otomobili takip etmenizi istiyor. Hırsızlık olaylarında araçların tentelerinin yırtıldığı, mühürlerin kırıldığı ve biber gazı kullanıldığı açıklandı.

  Fransa'da ve Almanya'da alınan güvenlik önlemlerine rağmen suçlular faaliyetlerini hala devam ettiriyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, gerçek polislerin yüzlerinin saklamadıkları, sürücülere polis evraklarını gösterdikleri ve agresif tavırlardan uzak durdukları belirtildi. Aksi tutumla karşılaşan sürücülerin ivedilikle polisi aramaları gerekiyor. Ayrıca sürücülerin, araçları durduran yetkililerden ad soyad, görevli oldukları birim bilgisini istemeleri ve kimlik ibraz etmelerini talep etmeleri konusunda uyarılar yapılıyor.

  Almanya’da benzer vakalarla karşılaşılması halinde başvurulabilecek iletişim bilgileri +49 221/2290

  Sahte Polislere Dikkat!
 • 06 Oca 2020
  Azerbaycan ile Gürcistan Tektip Geçiş Belgeleri

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre türk taşıtlarının kullanacakları 2020 yılı geçiş belgeleri aşağıda anlatıldığı şekilde düzenlenecek;

  1- Azerbaycan üzerinden yapılacak transit taşımalar için 3000 adet tektip geçiş belgesi hizmete sunulacak.
  2- Gürcistan'a yapılacak taşımalar ve başka bir ülkeden yük alınıp Gürcistan'dan transit geçilerek yapılacak taşımalar için 5000 adet tektip geçiş belgesi hizmete sunulacak. Gürcistan'dan transit geçilerek yapılacak taşımalar için ikinci belge olarak olarak bu tektip geçiş belgelerinden kullanabilirsiniz.

  Meslektaşlarımızın bu bilgileri dikkate almalarını tavsiye ediyoruz.

  Azerbaycan ile Gürcistan Tektip Geçiş Belgeleri