Duyurular

Ekim 2020
 • 31 Eki 2020
  İtalya, İspanya ve Portekizde Sokağa Çıkma Yasakları

  3 Ülkede farklı saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulanması başladı. Sokağa çıkma yasaklarının kapsamları birbirlerinden farklı olsa da ticari faaliyetlerinden dolayı taşımacılık yapan firmalar bu kısıtlamalardan muaf olacaklar.

  Ülkelerdeki sokağa çıkma yasağından etkilenmemeniz için farklı belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekmekte. Ülkelere göre hangi belgeleri yanınızda bulundurmanız gerektiğini yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

  -İspanya'da aracınızdan indiğiniz zamanlarda sokağa çıkma yasağından muaf olabilmeniz için yanınızda "Certificate for international transport worker" belgesini bulundurmanız gerekiyor.

  -İtalya'da taşımacılık faaliyetlerini gerçekleştirirken sokağa çıkma yasaklarından etkilenmemeniz için yanınızda hem AB Uluslararası TIR Sürücüsü dokümanını hem de İtalyan dilinde bir dokümanı bulundurmanız gerekiyor. Ayrıca  sürücülerin İtalya'ya giriş yaptıkları noktaya en yakın ASL Ofisine (Kamu Sağlığı Dairesi) mail yolu ile şoför bilgilerini içeren bir bildirimde bulunmaları gerekmektedir.

  -Portekiz'de taşımacılık yapacak bütün sürücülerin, işverenleri tarafından mesleki faaliyetlerini yerine getirdiklerini gösteren bir doküman ibraz etmek zorunda olduklarını hatırlatırız. Bu dokümanların Portekizce doldurulması zorunludur.

  İtalya, İspanya ve Portekizde Sokağa Çıkma Yasakları
 • 21 Eki 2020
  Belçika'dan Covid Tedbiri

  Belçika tarafından taşımacılık sektörünü de etkileyecek bir karar geldi. Covid vakalarının yakın zamanda artması dolayısıyla Belçika Hükümeti sokağa çıkma yasağı uygulamasını başlattı. Şimdilik saat 00:00 ile 05:00 arasında sokağa çıkma yasağı bulunduğu belirtildi.

  Uluslararası taşımacılık yapan firmalar bu yasaktan etkilenmeyecekler fakat yaptıkları taşımacılığın kanıtı niteliğindeki evrakı yanlarında bulundurmak zorundalar.

  "Annex 3 Template of Certificate for International Transport Workers" isimli belgenin doldurularak araç içerisinde bulundurulması zorunludur. Meslektaşlarımızın bu konuda dikkatli olmalarını tavsiye ederiz.

  Belçika'dan Covid Tedbiri
 • 10 Eki 2020
  Kırgızistan'da Yaşanan Sıcak Gelişmeler

  Bişkek Ticaret Müşavirliği tarafından, Kırgızistan'da yaşanan sıkıntılarla ilgili açıklama yapıldı. Kırgızistan Cumhuriyeti Gümrük Hizmetleri Birimi, mevcut sıkıntıların herhangi bir ticari aksaklığa yol açmayacağını duyurdu.

  Ülkede gerçekleştirilen son siyasi seçimin iptal edilmesi için düzenlenen gösteriler ve hükümetin istifası sonrasında bazı aksaklıklar yaşanabileceği düşünülüyor. Şimdilik sadece belirli sınır kapılarında gecikmeler yaşandığını fakat durumun kötüye gidebileceğini dikkate almanızı tavsiye ediyoruz. Bu ve benzeri sıkıntılar yaşayan meslektaşlarımız ve firma yetkilileri, durumlarını Ticaret Müşavirliğimiz aracılığıyla çözebilirler.

  Kırgızistan'da Yaşanan Sıcak Gelişmeler