Duyurular

Şubat 2020
 • 28 Şub 2020
  Coronovirus, Sınır Geçiş Noktalarına Etkilemeye Devam Ediyor

  Dışişleri Bakanlığı, artan koronavirüs (COVID-19) vakaları konusunda taşımacılık sektörünü uyaran bir dizi açıklama yaptı. Başta İran olmak üzere, İtalya, Irak ve Gürcistan'a taşımacılık yapan firmaların dikkatli olması gerektiği ve bazı bölgelere yasaklar getirildiğini duyurdu. En ciddi önlemler İran'dan gelen taşımacıları kapsıyor.

  Irak

  Irak'a gidecek vatandaşların, Koronavirüs vakaları görülen bölgelere seyahat etmemeleri, zorunlu hallerde bu bölgelere gideceklerin ise Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklama ve uyarılarına azami özeni göstermeleri tavsiye edildi.

  İtalya

  Dışişleri Bakanlığı Irak ile ilgili yaptığı uyarıları İtalya için de tekrarladı. Hastalığın sıklıkla görüldüğü bölgelere gidilmemesi gerektiği, mecburi durumlarda ise azami önlemlerin alınması tavsiye ediliyor.

  Gürcistan

  Gürcistan'da ise daha hafif önlemler söz konusu. Kaçkar Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirmeye göre; son 21 gün içerisinde Güney Kore, Çin, İtalya, İran'a seyahat eden pasaport sahipleri giriş veya çıkış yönünde hiçbir surette Gürcistan'a kabul edilmeyecektir.

  İran

  Koronovirüs vakalarının artması sebebiyle birçok komşu ülke İran ile sınır kapılarını kapattı. Sınırını kapatan ülkeler arasında; Irak, Azerbaycan ve Türkmenistan bulunuyor. An itibariyle İran'dan gelen araçlar, yük ve yolcular Türkiye’ye alınmıyor. İran tarafında bekleyen Türk araçları ise 14 gün süreyle karantinaya alınarak ülkeye girmeye başladı. Kısıtlama uygulanmasının yanı sıra Türkiye’nin İran ile sınır kapılarının ikili taşımalar ve İran üzerinden transit taşımalar için kullanılmasına izin verilmektedir.

  Coronovirus, Sınır Geçiş Noktalarına Etkilemeye Devam Ediyor
 • 21 Şub 2020
  Bulgaristan E-TOLL Sistemine Geçiyor

  Bulgaristan 1 Mart 2020 itibariyle elektronik otoyol ücreti sistemini (E-TOLL) uygulamaya başlıyor. Azami ağırlığı 3.5 tondan fazla olan tırlar, kamyonlar ve otobüsler artık kat ettikleri mesafeye göre ücret ödeyecek. Ulusal karayollarını kullanmak için gereken ücretleri, GNSS tabanlı yerleşik aygıt aracılığıyla, GPS cihazı aracılığıyla veya güzergah haritası yöntemi ile ödeyebilirsiniz. Araçlarında yerleşik aygıt ve GPS cihazı bulunmayan araç sahipleri, güzergah haritası satın aldıktan sonra ücretli yol ağını kullanabilirler.

  Güzergah haritası yöntemini kullanmayı tercih eden taşımacılar, kullanacakları yolun başlangıç ve bitiş noktalarını ve ayrıca maksimum 4 ara konumu belirterek belirli bir rotanın geçişi için ödeme yapmalıdır. Bu yöntem için taşımacıların belirtmek zorunda oldukları hususlar ise; aracın maksimum yükü, emisyon sınıfı, aks sayısı ve sicil numarasıdır.

  Bütün bu verileri sisteme giren sürücüler, ödenen ve ödenmesi gereken ücret konusunda bilgilendirilir. Güzergah haritasının seyahat boyunca takip edilmesi oldukça önemlidir. Güzergah haritası, kullanıcı sisteme kayıtlı değilse 24 saat öncesine kadar, e-posta adresiyle kayıtlı ise yedi gün öncesine kadar etkinleştirilebilir.

  Güzergah haritalarını aşağıda belirtilen satış noktalarından temin edebilirsiniz.

  - Bölgesel Yol Müdürlüklerinden, nakit ödeme ve yakıt kartı dahil olmak üzere kartla ödeme aracılığıyla,
  - Listede yer alan self-servis ödeme terminallerden, yakıt kartı dahil kartla ödeme aracılığıyla,
  - Elektronik olarak www.bgtoll.bg adresinden veya mobil uygulama üzerinden.

  Karayolu seyahat maliyetini ücretsiz olarak hesaplamak için www.trots.bgtoll.bg/ adresinden faydalanabilirsiniz. Sürücüler veya firmalar herhangi bir sorun ile karşı karşıya geldiklerinde veya daha detaylı bilgi almak için 0700 10 876 numaralı telefon hattını arayarak Ulusal E-TOLL Sistemi Yönetimi Dairesi Bilgi Merkezi’ne başvurabilirler.

  Bulgaristan E-TOLL Sistemine Geçiyor
 • 06 Şub 2020
  Kış Sebebiyle Gürcistan Karayollarında Aksamalar Yaşanıyor

  Tiflis Ticaret Müşavirliği tarafından yapılan açıklamaya göre; Gürcistan - Rusya sınırında yoğun kar yağışından kaynaklı aksamalar yaşanmakta. Tırların bölgedeki sınır kapılarından geçişleri 04.02.2020 itibariyle durduruldu. Yetkililer, durumla ilgili gelişmeleri en yakın zamanda güncelleneceğini belirtti.

  Gürcistan Karayolları Departmanının, kar yağışı nedeniyle tamamen kapanmamış olsa da kısıtlı olarak araç geçişine izin vereceği diğer noktalar ise şunlar;

  1. Mskheta – Stepantsminda – Larsi
  2. Gudauri - Kobi
  3. Utaisi - Tkibuli - Ambrolauri 39-52 Km
  4. Kutaisi - Tskaltubo - Tsageri - Lentekhi - Lasdili 126-157 Km ve 75-126N
  5. Koda - Partskhisi - Manglisi - Tsalka - Ninosminda 94-110 Km
  6. Zugdisi - Jvari - Mestia - Lasdili 186-198 Km
  7. Jvari - Ujguli 30-186 Km.
  8. Zugdidi - Jvari 1-30 Km
  9. Alpana - Tsageri 1-22 Km

  Kış Sebebiyle Gürcistan Karayollarında Aksamalar Yaşanıyor