Duyurular

Mart 2020
 • 31 Mar 2020
  Türkiye ve Romanya Arasında Ro-Ro Deneme Seferleri Başlıyor

  Bir süredir planlaması yapılan Karasu - Köstence Ro-Ro deneme seferleri, 2 Nisan 2020 Perşembe günü saat 03:00 itibariyle başlatılacak. Bu deneme seferleri için son evrak kabul tarihi ise 01 Nisan 2020 Çarşamba saat 21:00 olarak belirtildi.

  Bilgilendirmeyi yapan Sea Lines firması ile iletişime geçmek, rezervasyon yaptırmak ve bilgi almak için booking.tr@sealines.com.tr adresini kullanabilirsiniz.

  Türkiye - Romanya arasında düzenlenecek Ro-Ro Deneme Seferine mahsus sefer bilgileri ise şöyle;

  1-) Bu deneme seferlerinde sadece dorse üniteleri kabul edilecek.

  2-) Dorse tek yön navlunumuz 450 EURO olacaktır.

  3-) Navlunumuza 25 Euro (beher ünite) terminal masrafı ilave edilmesi gerekmektedir.

  4-) Yukarıda belirtilen rakamlarımıza Karasu yükleme – Köstence tahliye masrafları dahildir.

  5-) Tahmini transit süre 12 saat olarak planlanmaktadır.

  6-) Deneme Ro-Ro seferine mahsus olmak üzere gemimize maximum 80 ünite kabul edilecektir.

  7-) Bu sefere mahsus olmak üzere maximum 10 araç transit olarak kabul edilecektir. (toplam 80 araç üzerinden)

  8-) Bu sefere mahsus olmak üzere Köstence – Karasu seferinde herhangi bir ünite kabul edilmeyecek olup gemimiz Köstence’den yük almadan ayrılacaktır.

  9-) Deneme seferinin başarıya ulaşması halinde mümkün olan en kısa süre içerisinde düzenli ve karşılıklı Karasu – Köstence seferlerine başlanması planlanmaktadır.

  Türkiye ve Romanya Arasında Ro-Ro Deneme Seferleri Başlıyor
 • 13 Mar 2020
  İran - Türkmenistan Sınır Kapılarında Son Durum

  Hatırlanacağı üzere; 23 Şubat 2020 tarihinde İran-Türkmenistan kara sınır kapıları, tek taraflı olarak geçişe kapatıldı. O tarihte Loft Abad Sınır Kapısında bekleyen Türk sürücüler, 9 Mart 2020 itibariyle ülkemize dönmeye başladılar.

  Halen Loft Abad Sınır Kapısında bekleyen 70-80 civarı tırın Türk sürücüleri, bağlı çalıştıkları firmaların talebi doğrultusunda araçlarını tır parkına bırakarak ülkemize yolcu olarak dönmeyi talep ediyor. İran tarafı ise bahsi geçen araçların sıkışıklığa neden olabilecekleri ve gümrük alanlarında işlem yaptırmak isteyen diğer araçlara engel teşkil edebilecekleri için özenli bir şekilde bırakılmalarını talep ediyor.

  Resmi kurumlarımız, Türkmenistan sınır kapılarının yakın zamanda açılma ihtimalinin olmadığını açıkladı. Araçlarını bırakmak isteyen firmalar bu detayı göz önünde bulundurmadan karar vermemeli.

  Araçlarını bırakarak Türkiye'ye dönmek isteyen sürücüler, bağlı oldukları firmadan antetli kağıtta imzalı bir yazı almaları, ülkeden çıkış yaparken ise gümrük makamlarına durumu açıklayıcı bir dilekçe teslim etmeleri gerekiyor. Ayrıca ileride bir hukuki sorunla karşılaşılmaması için aracın tır parkına bırakıldığını kanıtlayan belge temin edilmesi önemlidir. Bu işlemleri tamamlayan sürücülerin coronavirus riski yüksek İran'ı acil terk etmeleri gerekmektedir.

  Serakhs Sınır Kapısında bekleyen Türk tır sürücülerinin işlemlerinde bir engel bulunmamakta ve ülkemize kısa bir süre içerisinde dönecekleri bilgisi alınmıştır.

  İran - Türkmenistan Sınır Kapılarında Son Durum
 • 06 Mar 2020
  Azerbaycan'dan Kazakistan'a Giden Ro-ro Gemiler Hakkında

  Bakü Ticaret Müşavirliğimiz tarafından yapılan açıklamada, Kazakistan'ın Hazar Denizi'nde bulunan Aktau ve Kurık limanlarına yapılacak Ro-Ro taşımalarına getirilecek kısıtlamalarda değişikliğe gidileceği belirtildi.

  Azerbaycan ve Kazakistan arasında yapılan görüşmeler sonrasında, Azerbaycan'dan Ro-Ro'larla Kazakistan'a vagonlarla birlikte, yolcuların ve yük araçlarının (TIR'lar da dahil) da taşınmasına izin verilecek. Binek araçların taşıma yasağı ile ilgili bir değişiklik olmayacak.

  İran vatandaşlarının ve İran'a ait araçların Azerbaycan gemileri vasıtasıyla Aktau ve Kurık limanları istikametinde taşınmalarına izin verilmeyecek.

  Kısıtlamalarla ilgili yapılan yeni düzenlemelerinin ardından Hazar Deniz Gemiciliği İdaresi hem yolculara hem de yük taşıyan şirketlere bilet satışını yeniden başlattı.

  Azerbaycan'dan Kazakistan'a Giden Ro-ro Gemiler Hakkında