Duyurular

Nisan 2020
 • 30 Nis 2020
  Almanya'da Yeni Trafik Kuralları ve Artan Cezalar

  Federal Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer, 28 Nisan tarihi itibariyle yeni trafik kurallarının ve trafik cezalarının yürürlüğe girdiğini açıkladı. Küçük sayılabilecek trafik ihlalleri bile artık yüksek miktarlarda cezalara sahip. Almanya Ulaştırma Bakanı trafik cezalarının miktarını arttırarak, trafiği daha güvenli hale getireceklerini ve çevreyi daha iyi koruyabileceklerini belirtti. Dikkat edilmemesi durumunda kolaylıkla ihlal edilen bazı trafik kurallarının cezalarına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

  Park etmenin yasak olduğu bir alana park eden araçlara önceden 15 Euro ceza kesilmekteydi. Yeni kurallar sonrasında bu cezanın alt limiti 25 Euro'dan başlayacak. Park yasağı olan bölge itfaiyeye ait ise bu eylemin cezası 55 Euro'ya kadar çıkacak. Belirlenen hız sınırlarının 16 km üzerine çıkan araç şoförlerine, bir ceza puanı ve 70 Euro ceza kesilecek. Hız sınırını saatte 21 kilometre veya daha fazla ihlal edenlere verilecek ceza ise hız miktarına bağlı olarak 80 ile 680 Euro arasında değişecek.

  Eski düzenlemede otomobillere, kamyonlara ve motosikletlere uygulanan yaptırımlarda farklılıklar vardı. Bu eski düzenleme kaldırıldı.

  3,5 ton veya üzeri ağırlıktaki kamyonlar, yaya trafiğini ve bisikleri beklerlerken, sağa dönüşlerini yürüme hızında yapmak zorundalar ve bu dönüşlerde uyarı anonsu yapmalılar. Trafik ışıklarında iki tekerlekli araçların asla kamyonların sağ tarafında durmamaları konusunda da uyarılar yapıldı.

  Kuralların tamamını barındıran resmi duyuru metnine buradan ulaşabilirsiniz.

  Almanya'da Yeni Trafik Kuralları ve Artan Cezalar
 • 16 Nis 2020
  İçişleri Bakanlığından Şoförlerimize Önemli Talimatlar

  Ülkemizden çıkış yapmayı planlayan Türk uyruklu şoförleri ilgilendiren 09.04.2020 tarihli Uluslararası Yük Taşımacılığı konulu bir genelge yayımlandı. Şoförlerimizin sağlığını daha etkin koruyabilmek için çıkış yapılacak kapılarda maske, dezenfektan ve uzun süre yetecek gıda malzemelerinin kontrolü yapılacak.

  Ayrıca şoförlerimizin güzergahları boyunca temastan kaçınmaları, zorunlu durumlarda sosyal mesafe kuralı gereğince hareket etmeleri son olarak yüklerini boşaltan şoförlerinin vakit kaybetmeden ülkemize sağlıklı bir şekilde dönmeleri gerektiği talimatlandırıldı. İçişleri Bakanlığımızın söz konusu talimatını hatırlatarak hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz.

  İçişleri Bakanlığından Şoförlerimize Önemli Talimatlar
 • 07 Nis 2020
  Araç Muayene Süreleri Uzatıldı

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Covid-19 koronavirüs salgını sebebiyle, araç muayene sürelerinin uzattığını açıkladı. Bakanlığın "Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"i Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

  Yönetmeliğe eklenen bu geçici madde sayesinde araç muayene süreleri yeniden düzenlenmiş oldu.

  Maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay boyunca gerçekleştirilmeyen araç muayenelerinin, bu sürenin bitiminin ardından gelen 45 gün içerisinde yapılması gerekmektedir. Bu sürelerin Bakanlık tarafından uzatılabileceğini hatırlatmak isteriz.

  Araç Muayene Süreleri Uzatıldı