Duyurular

Mayıs 2020
 • 31 May 2020
  Gürcistan'da Ağırlık Kontrolleri

  5 Dingilli tırlar için müsaade edilen maksimum taşıma kapasitesi 40 tonu geçen taşımacılara yaptırımlar uygulanmakta. 40 Tonluk taşıma üst limitini aşan tır sahipleri, ağırlık fazlasını başka bir tıra aktarana kadar Gürcü Makamlarınca serbest bırakılmayacak.

  Bu limitler için bazı istisnalar tanınmış olsa da genel olarak izin verilen ağırlık taşıma sınırları aşağıda belirtildiği gibi olacaktır;

  Çift dingilli dorseler için 18 ton
  Üç dingilli dorseler için 24 ton
  5 ve 6 dingili olan motorlu taşıtlar için 40 ton

  Bu yaptırıma maruz kalmak istemeyen bütün taşımacıların, operasyonlarını planlarken standartlara uymalarını tavsiye ederiz.

  Gürcistan'da Ağırlık Kontrolleri
 • 26 May 2020
  Ulaştırma Bakanlığı'ndan Önemli İzin

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 22.05.2020 tarihinde yapılan açıklamaya göre, yurt dışına çıkış yapan Türk plakalı çekicilerin çekmiş oldukları aynı römork/yarı römork ile ülkemize dönüş yapma zorunluluğu bulunmakta olduğu belirtilmiştir. Bu düzenleme UBAK belgesi ile yapılan taşımaları kapsamamaktadır.

  Fakat Covid salgını sebebiyle belirli taşıma güzergahlarının kapanmış olması ve başka sıkıntılardan dolayı firmalarımızın sefer planlamalarında sıkıntı yaşadıkları, taşıtlarını verimli kullanamadıkları yönünde Bakanlığa birçok başvuru yapılmıştı. Bu başvurulur sonucunda yurt dışına çıkış yapan Türk plakalı çekicilerin, kendi firmalarına kayıtlı olması şartıyla, başka bir yarı römork/römork ile ülkemize dönüş yapabilmelerine müsaade edilmiştir. Bu iznin 31.07.2020 tarihine kadar geçerliği olacağını hatırlatırız.

  Ulaştırma Bakanlığı'ndan Önemli İzin
 • 16 May 2020
  TÜVTÜRK'ten Araç Muayeneleri ile İlgili Önemli Duyuru

  Ulaştırma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemelere göre, Covid-19 salgını sebebiyle araç muayenelerini erteleyenlere ceza uygulanmayacağı kararı verilmişti.

  3 Nisan 2020 ile 3 Temmuz 2020 tarihleri arasında muayene süresi dolan taşıtların muayenelerini 17 Ağustos 2020 tarihine kadar yaptırmaları halinde herhangi bir cezayla karşılaşmayacakları açıklanmıştı. Bu açıklama sonrasında Temmuz ve Ağustos ayları süresince büyük bir yoğunluk yaşanma ihtimali bulunuyor. İmkanı olan araç sahiplerinin bu sebepler düşünülerek taşıt muayenelerini geciktirmeden yaptırmaları tavsiye edildi.

  Herhangi bir aksaklıktan kaynaklanabilecek cezalarla karşılaşmamanız için taşıt muayenelerinin geciktirilmeden, Türkiye genelinde bulunan herhangi bir TÜVTÜRK istasyonunda yaptırmanızı tavsiye ederiz.

  TÜVTÜRK'ten Araç Muayeneleri ile İlgili Önemli Duyuru