Duyurular

Eylül 2020
 • 28 Eyl 2020
  Birleşik Krallık M20 Otoyolunda Yeni Önlemler

  Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği tarafından yapılan bilgilendirmede, M20 otoyolu ile ilgili yeni önlemler alındığı belirtildi. Bilindiği üzere Fransa Calais'de başlayan grev sonucunda M20 otoyolunda bazı aksamalar ortaya çıkmıştı.

  Dover Limanı ve Manş Tüneli bölgelerine gidişlerde yük taşıma araçların sıraya sokulması uygulaması başlatıldı. Aksamaların ne kadar süreyle devam edeceği belli olmadığı için bu bölgelere taşımacılık yapacak meslektaşlarımızın konuyu göz önüne alarak planlama yapmalarını tavsiye ediyoruz.

  Birleşik Krallık M20 Otoyolunda Yeni Önlemler
 • 24 Eyl 2020
  Fransa'da Sürüş ve Dinlenme Kuralları Güncellendi

  Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği, Fransa'da sürüş ve dinlenme kuralları ile ilgili yeni düzenlemelerin yürürlüğe girdiğini açıkladı. Yeni düzenlemelerle birlikte cezai yaptırımlarda da ciddi artışlar olacak.

  Bildiğiniz üzere araç sürücülerinin işverenleri, çalışanlarının sağlıklı ve hijyen koşullarına uygun konaklama tesislerinde dinlenmelerini sağlamak zorundadır. Sürücülerin bu belirtilen dinlenme sürelerini araç içerisinde geçirmeleri kesinlikle yasaktır. Fransa sınırları içerisinde bu kurala uyulmamasının cezası 3 Eylül 2020 tarihi itibariyle 3,000 Euro'ya yaklaşacaktır.

  Son düzenlemeyle birlikte sürücülerin dinlenme süreleri aşağıda belirtilmiştir.

  -Son dinlenme süresini takiben ardışık 6 günlük çalışma periyodu sonrasında 12 saatten az dinlenme yapılamaz. Aksi halde 450 Euro cezai işlem uygulanır.

  -Son dinlenme süresini takiben ardışık 12 günlük çalışma periyodu sonrasında 12 saatten az dinlenme yapılamaz. Aksi halde 1,500 Euro cezai işlem uygulanır.

  Fransa'da Sürüş ve Dinlenme Kuralları Güncellendi
 • 16 Eyl 2020
  Randevulu Sanal Sıra Sistemi (RSS) Başladı

   

  Ticaret Bakanlığı tarafından 16.09.2020 itibariyle paylaşılan bilgiye göre; 3 gün önce Kapıkule Sınır Kapısında başlatılan Randevulu Sanal Sıra Sisteminin kullanımı, bugünden sonra zorunlu olacak.

  Sınır geçiş işlemlerinin dijitalleşmesi adına önemli bir yöntem olan bu sistemin aksaklıklara sebep olmaması için önlemler alınacağı açıklandı. Randevulu Sanal Sıra Sisteminin bütün kurumlarla entegre olması için adımlar atılıyor.

  RSS Sistemi ile birlikte mevcut ihracat işlemlerinin hızlandırılması ve operasyonların daha öngörülebilir hale gelmesi amaçlanıyor. 16.09.2020 Gece yarısında hayata geçirilecek sistemin, taşımacılık sektöründe rol oynayan bütün aktörler için verimli olmasını dileriz.

  Konuylu ilgili detaylı Bakanlık duyurusunu ve RSS Öncelik tablosunu ilgili web sitelerinden görüntüleyebilirsiniz.

  Randevulu Sanal Sıra Sistemi (RSS) Başladı