Duyurular

Haziran 2021
 • 22 Haz 2021
  Karayolu Taşımacılığı Sektörü’nde, Küresel Yeşil İlkeler Sözleşmesi

  Dünya taşımacılık örgütü IRU, 2050 yılına kadar ticari karayolu taşımacılığı hizmetlerinde karbon nötrlüğü elde etmek için toplu küresel eylem için bir Yeşil İlkeler Sözleşmesi başlattı.

  65 milyondan fazla ağır hizmet aracından oluşan ve küresel CO2 emisyonlarının yaklaşık %2,5'ini oluşturan sektörün karbondan arındırılması, 2016 Paris Anlaşması'nda belirtilenler de dahil olmak üzere küresel iklim hedeflerine ulaşmak için büyük önem arzetmektedir. IRU'nun Yeşil İlkeler Sözleşmesi, CO2 emisyonlarını yılda en az 3 milyar ton azaltmak için net bir yol haritası ortaya koyuyor.

  Karayolu Taşımacılığı Sektörü’nde, Küresel Yeşil İlkeler Sözleşmesi
 • 16 Haz 2021
  Macaristan’da Bireg Sistemine Kayit Olmayanlara Ceza

  Macaristan’da İnovasyon ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hayata geçirilen BIREG sistemine kayıt olmayan araçlar, artık cezai yaptırımlar ile karşı karşıya olacaklar. Uygun olmadığına kanaat getirilen araçların alıkonulması, para cezaları ve hatta suçlu bulunan şirketlerin ve sürücülerinin Macaristan'dan tamamen yasaklanması da dahil olmak üzere çeşitli yaptırımlar uygulanmaktadır.

  Ayrıca sisteme kayıt olmayan firmalar 800.000 HUF (2.500 Euro) para cezasına çarptıralacaklardır.
  UND’nin hazırladığı BIREG sistemi kullanım kılavuzu ile gerekli belgeleri alabilirsiniz.

  Macaristan’da Bireg Sistemine Kayit Olmayanlara Ceza
 • 09 Haz 2021
  IRU'da DSÖ ve Hükümetlere Sürücü Aşıları Hakkında Çağrı

  IRU, Dünya Sağlık Örgütü'nü ve ulusal hükümetleri ticari kamyon ve otobüs sürücüleri için küresel ölçekte karşılıklı olarak tanınan bir dijital aşı sertifikasını acilen uygulamaya davet ediyor.

  Hükümetlerin ulusal aşılama programlarında ticari sürücülere öncelik vermesi gerekiyor. Hükümetlerin eşgüdümsüz eylemleri ve kaotik COVID-19 test ve aşılama planları sürücüleri, mobilite ağlarını ve tedarik zincirlerini tehlikeye atıyor.

  IRU'da DSÖ ve Hükümetlere Sürücü Aşıları Hakkında Çağrı